Instrumenty klawiszowe

W tym miejscu przedstawiam rodzaje instrumentów klawiszowych wraz z krótkim opisem. Nie zamierzam konkurować z Wikipedią, w której znajdziesz dużo szersze opisy. Chcę jedynie przybliżyć Ci ten temat – sądzę, że warto wiedzieć czym różni się np. syntezator od samplera.

Keyboard – (z języka angielskiego: key – klawisz, board – pokład czyli dosłownie „pokład z klawiszami”) – to po prostu ogólna nazwa elektronicznych instrumentów klawiszowych. Przyjęło się jednak stosować to określenie do instrumentów z automatycznym akompaniamentem. W przypadku tego typu instrumentów można również spotkać się z nazwą aranżer – dotyczy ona bardziej zaawansowanych keyboardów pozwalających na tworzenie ciekawszych, bardziej skomplikowanych aranżacji utworów.

Syntezator – to instrument, którego cechą charakterystyczną jest możliwość generowania (syntezowania) brzmień. Mówiąc najprościej jest to urządzenie elektroniczne, które tworzy brzmienia.

Sampler – to instrument, który w przeciwieństwie do syntezatora nie tworzy brzmień lecz je odtwarza korzystając z zapisanych w pamięci próbek (ang. samlpes). Naciśnięcie klawisza powoduje „odtworzenie” określonej nuty przy pomocy określonego brzmienia. Jako ciekawostkę przytoczę fakt, że w pierwszych samplerach próbki dźwięków przechowywane były na taśmach magnetycznych lub w celuloidowych dyskach.

Klawiatura sterująca – (można też spotkać się z nazwą „kontroler MIDI”) – jest to klawiatura, której zadaniem jest sterowanie elektronicznymi instrumentami muzycznymi. To urządzenie, które samo nie gra! Taka klawiatura musi zostać podłączona poprzez system MIDI do syntezatora, samplera lub modułu brzmieniowego.

Moduł brzmieniowy – to syntezator lub sampler bez klawiatury. No cóż… taki instrument, na którym nie da się zagrać dopóki nie podłączy się go poprzez system MIDI do jakiegoś kontrolera jak klawiatura sterująca czy gitara.

Sekwenser – to coś co w dzisiejszych czasach zastępuje kompozytorom papier nutowy i ołówek. Jest to urządzenie lub program komputerowy, w którym zapisywane są wszystkie informacje o utworze muzycznym – wysokość nut, wartości rytmiczne, tempo, metrum, dynamika itd.

Fortepian – instrument muzyczny klawiszowy, strunowy i można jeszcze dodać: młoteczkowy. Źródłem dźwięku są struny rozpięte na stalowej ramie pobudzane do drgań przez młoteczki uruchamiane naciskaniem klawiszy. Dźwięk wzmacniany jest przez płytę, w której umocowane są struny i pudło rezonansowe, którym jest obudowa instrumentu. Bardzo ważną cechą fortepianu odróżniającą go od poprzedników (klawesynu i klawikordu) jest to, że natężenie dźwięku może być różnicowane pod względem dynamicznym. Stąd wzięła się jego nazwa (forte – głośno, piano – cicho).

Klawikord – jest najstarszym instrumentem klawiszowym. Został wynaleziony w XIV w. Źródłem dźwięku są struny pobudzane do drgań przez tangenty (listewki), które naciskają i dzielą struny po przyciśnięciu klawiszy.

Klawesyn – jest instrumentem strunowym, szarpanym. Dźwięk wydobywany jest za pomocą piórek, które nie uderzają lecz szarpią struny.

Czelesta – to klawiszowy instrument perkusyjny. Dźwięk jest wydobywany przez uruchamiane naciskaniem klawiszy młoteczki uderzające w metalowe sztabki.

Pianola – to mechaniczny instrument muzyczny. W pewnym sensie to protoplasta sekwensera. Jest to fortepian połączony z mechanizmem uruchamiającym klawisze zgodnie z sekwencją zapisaną na taśmie perforowanej.

Reklama

Jedna myśl w temacie “Instrumenty klawiszowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s